Pozyskiwanie danych z Memory Alpha do Star Trek API to zarówno próba odkrycia wszystkich reguł i konwencji, które przyjęli ludzie, którzy przez lata tworzyli to wiki, jak i konieczność zmierzenia się ze wszystkimi niekonsekwencjami, które przy tworzeniu tak dużego wiki musiały się pojawić, oraz z wszystkimi tymi przypadkami, gdzie konwencje nie zostały wypracowane.
Odkrywanie danych
Odkrywanie danych i wielości formatów, w których są prezentowane, odbywa się stopniowo i przynajmniej początkowo nie wiąże się z pisaniem kodu. Najpierw po prostu przeglądam kilkadziesiąt lub sto kilkadziesiąt stron z kategorii źródłowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zawartość szablonów i na kategorie, w których jest strona, żeby zyskać ogólne pojęcie o jakości i kompletności danych. Po tym wiem, które pola w szablonach są używane i jak często. Zdarza się bowiem, że pewne pola w szablonach, chociaż obecne, są wykorzystywane na przykład w 1% przypadków. Wówczas trzeba podjąć decyzję, czy w ogóle uwzględniać taką informację w modelu.
Gdy mam już z grubsza opracowaną listę pól w szablonie, z których będą pozyskiwane dane, tworzonę często zbiorczy procesor, podobny do ComicsTemplatePartsEnrichingProcessor. Taki procesor deleguje parsowanie zawartości poszczególnych pól szablonu do swoich zależności.
Standard i jego brak
Tym, co jako pierwsze zazwyczaj implementuję, jest jakiś szeroko rozpowszechniony na Memory Alpha standard zapisu danej informacji, np. zapis daty gwiezdnej w formie 4506.4 – 4512.2. To pokrywa większość przypadków. Następnie, w tym samym procesorze, po prostu loguję wszystkie kolejne niepuste wartości, których nie udało się sparsować pierwszym sposobem, i szukam kolejnych reguł, które można by zaimplementować.
Tutaj najlepiej widać zasadę Pareta. Najczęstszy format jest zarówno łatwo zrozumiały dla ludzi, jak i łatwy w implementacji, a w miarę, jak odkrywam kolejne zapisy tego samego typu informacji, są one zarówno mniej intuicyjne, jak i nieco trudniejsze w implementacji.
W końcu redukuję listę możliwych formatów danej informacji do grupy niepowtarzalnych. Są to zarówno zanieczyszczone informacje, których parsery byłoby czasochłonne w pisaniu i niemożliwe do ponownego użycia, jak i niepoprawnie zapisane informacje, które należałoby poprawić na Memory Alpha. Zdarzają się też informacje, których nie można dopasować do modelu, chociaż są łatwo zrozumiałe dla ludzi.
Po tym wszystkim pozostaje zaimplementowanie pozostałych, dających się dopasować do modelu danych, jako FixedValueProvider, np. taki jak ComicSeriesTemplateNumberOfIssuesFixedValueProvider.
Nie ma sensu pisać kodu
Dla pewnych typów danych nie ma sensu pisać procesora mierzącego się z treścią wiki. Przykładem jest tu SeriesEpisodeStatisticsFixedValueProvider, klasa zawierająca zapisane na sztywno statystyki seriali dotyczące ilości sezonów, ilości odcinków i ilości podwójnych odcinków. Stwierdziłem, że dla siedmiu serialu nie ma w ogóle sensu pisać kodu w Javie, i szybciej dostarczę te wszystkie statystyki w ten sposób. To skąpe i rzadko zmieniające się informacje. Myślę, że napisanie rusztowania dla procesora, który wyciągałby te statystyki bez zapisywania na sztywno, zajęłoby mi pewnie 10 lub 15 minut, czyli tyle, ile zajęło mi zapisanie tego na sztywno.
Podsumowanie
Odkrywanie danych w zmieniającym się źródle danych nigdy nie jest skończone. Mogą bowiem pojawiać się nowe strony, a stare mogą zmieniać zawartość. Dlatego ważne jest, żeby wszystkie te przypadki, gdy danych nie udało się sparsować, logować do konsoli w celu dalszej inspekcji i ewentualnej poprawy w przyszłości.