Podsumowanie statystyk repozytoriów projektów zgłoszonych do DSP

Oto podsumowanie statystyk repozytoriów projektów zgłoszonych do tegorocznego DSP. Pokazałem je światu na początku kwietnia. Stronę ze statystykami można znaleźć tutaj.

Statystyki nie będą już dłużej uaktualniane, ponieważ konkurs się skończył. Ostatnie uaktualnienie zostało zrobione z danymi na 31 maja 2017 roku. Dodatkowo 1 czerwca dołożyłem filtr, który zawęża wyniki tak, by można było oglądać tylko finalistów DSP. Jeśli czas mi pozwoli, po wyłonieniu dwudziestki, której projekty i blogi zostaną poddane pod publiczne głosowanie, dołożę jeszcze jeden filtr, w którym będzie tylko ta dwudziestka.

Disclaimer

Statystyki nie są doskonałe. Kilka osób, które podały błędne linki do repozytoriów w profilach na DSP, nie ma żadnych statystyk, chociaż robiły commity. Przyjąłem też założenie, że wszyscy będą rozwijali projekt na jednym branchu, a wiem o przynajmniej jednej osobie, która dała mi znać na Slacku, że rozwijała też drugi branch, który nie został podliczony.

Statystyki były zliczane między 1 marca i 31 maja. Statystyki z GitHuba (forki, gwiazdki) pochodzą z 1 czerwca rano.

Statystyki takie jak te mogą nie oddawać sprawiedliwości projektowi. Nie są one wyznacznikiem jakości. Gdyby płacono nam od linijki napisanego kodu, powstawałyby naprawdę złe projekty.

Podium

Niestety, ze względu na to, że wiele osób wrzuca do repozytorium kod bibliotek będących zależnościami, nie można uczciwie określić, jak wygląda klasyfikacja pod względem ilości dodanego w ciągu trwania projektu kodu. W tej kategorii nie będę więc próbował określić, jak wygląda podium.

Ale są inne kategorie.

Commity

W tej kategorii zwycięzcą jest Michał Kortas, który zrobił aż 532 commity w czasie trwania konkursu. Na drugim miejscu jestem ja z 228 commitami. Trzecie miejsce zajął w tej kategorii Michał Sakwa, który zrobił 209 commitów. Zwycięzca w tej kategorii zrobił więcej commitów, niż zdobywcy dwóch następnych miejsc.

Gwiazdki

Jeśli chodzi o gwiazdki na GitHubie, bezapelacyjnym zwycięzcą jest JustinDB autorstwa Mateusza Macieszka. Zwycięski projekt zdobył do zakończenia konkursu 44 gwiazdki. Na drugim miejscu jest Artemis Entity Tracker autorstwa Kamila Dąbrowskiego, który zdobył 16 gwiazdek. Podium z 13 gwiazdkami zamyka gra Evil Slime City autorstwa Mateusza Kupilasa.

Dni z commitami

Jeśli chodzi o regularność commitów, to pierwsze miejsce przypada mi. Commitowałem przez 83 dni z 92 dni, przez które trwał konkurs. Na drugim miejscu znajduje się Michał Sakwa, który commitował przez 60 dni. Na miejscu trzecim jest Paulina Kaczmarek, która commitowała przez 56 dni.

Co ciekawe, podium we wszystkich trzech kategoriach, które, jak sądzę, było sens tu badać, są identyczne dla finalistów i dla ogółu uczestników.

Ciekawostki

Tak jak poprzednio, tak i tym razem, napiszę o paru ciekawostkach, które dają się zauważyć w konkursie.

  • Tylko 23 uczestników konkursu zrobiło ponad 100 commitów, a tylko 80 uczestników – ponad 50 commitów.
  • Trzech finalistów (czyli osób które napisało 20 postów, w tym minimum 10 o projekcie), nie zrobiło ani jednego commitu w czasie trwania konkursu.
  • Jedno repozytorium uczestnika miało ponad 500 MB, 3 kolejne miały ponad 200 MB, a 5 kolejnych – ponad 100 MB. Dla porównania, moje repozytorium miało 3,5 MB.
  • Przynajmniej jedną gwiazdkę w momencie zakończenia konkursu miało 162 uczestników i 68 finalistów. Przynajmniej 5 gwiazdek miało tylko 14 uczestników i 9 finalistów.
  • Kobiety stanowią 9.6% uczestników i 10.8% finalistów.

Zakończenie

I to tyle, jeśli chodzi o temat statystyk projektów DSP. Pozostawię je w internecie w celach historycznych. Jeśli ktoś chce być z nich usunięty, może się ze mną skontaktować mailowo. Zapraszam do przeglądania.